Az "Intermediate Corridor" megfontolása a Vörös-tenger elkerülésére

2024.02.26

Amíg a hajók a Szuezi-csatorna és a Vörös-tenger környékén jemeni lázadók támadásainak veszélyével szembesülnek, Európa és Kína azon tanakodik, hogy létezhet-e biztonságosabb útvonal az ellátási láncok számára. A 2023. novemberi Világbank jelentés egy olyan középső folyosóról számol be, amely Kazahsztán keleti részétől Kínáig húzódna, majd árut szállítana Európába a Kaszpi-tenger és a Fekete-tenger révén, így az utazási idő felére csökkenne Kína és Európa között.

Vörös-tengeri szállítás Kínából
Vörös-tengeri szállítás Kínából

A közelmúltbeli események fényében az "Intermediate Corridor" mint stabil kereskedelmi útvonal felvetése megfontolandónak tűnik a Közel-Keleten folyó feszültségek és az Oroszország-Ukrajna közötti konfliktus közepette. Dimitrios Rallis, a Fekete-tengeri Gazdasági Együttműködési Titkárság főtitkár-helyettese szerint, minden válsághatással van a globális kereskedelmi útvonalakra, növelve ezzel a szállítási, biztonsági és kommunikációs költségeket.

A javaslatnak azonban kockázatai is vannak, beleértve Oroszország és Kína ellentétes gazdasági érdekeinek előmozdítását. Emellett a Vörös-tengeren továbbra is fenyegetést jelentenek az Irán támogatta huthi lázadók általi támadások, amelyek az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája, az UNCTAD becslése szerint 42%-kal csökkentették a kereskedelmi forgalmat az elmúlt két hónapban.

Az Európai Unió "Mission Aspides" nevű egyedi haditengerészeti missziót indított annak érdekében, hogy megvédje az európai hajókat, helyreállítsa a hajózás szabadságát a régióban és visszaállítsa a kereskedelmet az előző szintre.

Legyél te az első, aki értesül az újdonságokról!